Kontakt

UCCT - doskonały sposób na doskonałe ściany wideo

Standardowe ściany wideo mają często różne odcienie bieli widoczne na poszczególnych ekranach składowych. Ciemne punkty lub plamy mogą mieć wpływ na jakość i spójność wyświetlanych materiałów. To zjawisko zamglenia nosi nazwę "Mura", co po japońsku oznacza "niejednorodność", i w normalnym przypadku jest nieodwracalne.

Sharp znalazł na to doskonałe rozwiązanie...

Technologia Uniform Colour Calibration Technology (UCCT) opracowana przez Sharp usuwa wszelkie zanieczyszczenia obrazu oraz widzialne niejednorodności powstałe w wyniku efektu Mura poprzez odpowiednie wzmocnienie kanałów RGB we wszystkich nieprawidłowych pikselach. W rezultacie powstaje obraz o spójnych punktach i barwach na całej powierzchni ekranu.

Jak to działa?

Krok 1: ściana wideo + UCCT

UCCT to trójwymiarowa kalibracja sprzętowa punkt po punkcie (“3D pixel by pixel”) przeprowadzana w fabryce z wykorzystaniem najnowocześniejszej kamery “xyz” w celu zastosowania korekcji efektu Mura oraz kalibracji barw we wszystkich tablicach LUT.

Po zastosowaniu korekcji poprawa jest widoczna, ale każdy z ekranów ma swój własny profil UCCT, a białe punkty na poszczególnych ekranach składowych ścian wideo mogą nadal różnić się między sobą. Dlatego dla najlepszych rezultatów potrzebny jest kolejny krok.

Krok 2: ściana wideo + UCCT + kalibracja

Zewnętrzny czujnik mierzy białe punkty i profile barwowe każdego ekranu. Oprogramowanie Sharp Display Installation Tool with Calibration (DITwC) aktualizuje (kalibracja sprzętowa) tablicę LUT ekranu, żeby dopasować ją na całej powierzchni ściany wideo.

Kalibracja przy pomocy zewnętrznego czujnika jest stosowana do każdego ekranu, a białe punkty są dopasowywane przy pomocy oprogramowania DITwC w celu stworzenia doskonałej ściany wideo.

Korekcja efektu Mura pozostaje zazwyczaj stabilna przez cały okres eksploatacji ekranu, ale od czasu do czasu może zajść konieczność jej odświeżenia przy pomocy oprogramowania DITwC, ponieważ efekty starzenia mogą prowadzić do powstawania nowych białych punktów.

Wyjątkowe podejście

Algorytm Sharp UCCT to wiodące rozwiązanie rynkowe, ponieważ żaden inny producent nie oferuje:

  • Korekcji efektu Mura w oparciu o L*ab: Tworzy liniowe odzwierciedlenie wszystkich widzialnych barw, które jest bliskie temu, jak ludzkie oko postrzega barwy.
  • Trójwymiarowego sterowania barwami: Wykorzystuje kombinację wbudowanych tablic zarządzania barwami (Look Up Table - LUT).
  • Kalibracji białych punktów: Zapewnia pełne dopasowanie do zdefiniowanej wstępnie temperatury barwowej od krawędzi do środka ekranu oraz poprzez wszystkie ekrany składowe przy pomocy algorytmu L*ab.

Dzięki temu wszystkie ekrany są doskonale jednorodne i znakomicie dopasowane na całej powierzchni ściany wideo, co stwarza wspaniałe możliwości przekazu na ekranie o wielkich rozmiarach i wysokiej jakości.