Kontakt

Pojemnościowy system technologii dotykowej P-CAP

Ekrany dotykowe można dziś spotkać wszędzie. Tablety, telefony, automaty do sprzedaży biletów, bankomaty – większość z tych urządzeń już je wykorzystuje.

Jednak stosowanie technologii dotykowej w dużych ekranach jest bardziej skomplikowane. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego i w jaki sposób Sharp rozwiązał ten problem w swoim nowym flagowym interaktywnym monitorze BIG PAD Pro z ekranem o przekątnej 80 cali.

Jak działają standardowe pojemnościowe ekrany dotykowe

Najprostszy sposób produkcji pojemnościowego ekranu dotykowego polega na pokryciu jednej strony ekranu przezroczystą warstwą przewodzącą, na przykład tlenkiem cyny indu (ITO). Do czterech narożników ekranu przyłożone jest niewielkie napięcie elektryczne, co powoduje powstanie jednorodnego pola elektrycznego.

Dotknięcie palcem drugiej strony szybki powoduje zmianę pojemności elektrycznej układu, a położenie punktu dotyku można określić na podstawie pomiarów zmian napięcia w czterech narożnikach panelu.

Ograniczenia standardowych ekranów dotykowych

Standardowe ekrany dotykowe sprawdzają się w małych urządzeniach i prostych zastosowaniach, które wymagają wykrycia jednego punktu dotyku w danym momencie. Taka technologia nie pozwala na wykrywanie wielopunktowego dotyku oraz może powodować występowanie problemów z błędnym rozpoznawaniem dotyku wskutek odbierania nieprzewidzianych sygnałów, spowodowanych zakłóceniami elektrycznymi. W dużych ekranach dotykowych stosuje się zazwyczaj rozwiązanie oparte na podczerwieni (IR), które miewa problemy związane z opóźnieniem reakcji.

Na czym polega technologia dotykowa P-CAP

W przypadku technologii Projected Capacitive Touch (nazywanej również PCT lub PCAP), przewody są ułożone w poziomych i pionowych liniach w dwóch równoległych arkuszach szyby, co powoduje powstanie regularnej siatki cieniutkich przewodów. Podczas pracy ekranu napięcie jest przykładane sekwencyjnie do poziomych i pionowych przewodów.

Za każdym razem gdy ekran jest dotknięty palcem, sterownik wykrywa zmianę w pojemności siatki przewodów. Ekrany PCT mogą rozpoznawać równocześnie wiele punktów dotyku. Jednak "szum" i niezamierzone sygnały dotyku nadal mogą stanowić problem.

Jak 80-calowy monitor PN-80TC3 BIG PAD Pro zmienia rzeczywistość

Profesjonalna tablica interaktywna PN-80TC3 poszerza możliwości technologii P-CAP dzięki zastosowaniu zaawansowanego sterownika i szybszego systemu próbkowania.

W sterowniku zastosowano unikatowy algorytm, który poprzez zwiększoną częstotliwość próbkowania 220 Hz i silniejszy sygnał zmniejsza ilość szumu do 1/8 zazwyczaj występującej wartości.

W ten sposób poprawiono precyzję wykrywania dotyku, praktycznie wyeliminowano fałszywe reakcje oraz opóźnienie, z jakim panel reaguje na dotyk.

Wrażenia użytkowników

Ekran dotykowy monitora BIG PAD może z dużą precyzją wykrywać do 10 punktów równoczesnego dotyku oraz umożliwia obsługę przez 4 osoby równocześnie. Dodatkowo oprogramowanie pióra dotykowego Sharp Pen wykorzystuje unikatowe rozwiązanie rozpoznające siłę nacisku.

Szybkość i precyzja pióra dotykowego w połączeniu z wykrywaniem siły nacisku zapewnia wrażenie naturalnego pisania, praktycznie identycznego jak w przypadku tradycyjnych pisaków do białych tablic.

Unikatowe rozwiązanie, które zmienia sposób pracy grupowej

  • Próbkowanie dotyku PCT częstotliwością 220Hz z unikatowym systemem wykrywania nacisku.
    (impuls napięcia o częstotliwości 220 Hz)
  • Sterownik ma unikatowy algorytm zoptymalizowany do pracy z częstotliwością 220 Hz, który pozwala odróżnić zamierzony dotyk od przypadkowych dotknięć ze skutecznością ponad 87,5%.
  • Dzięki temu praca z tablicą interaktywną przebiega w sposób bardziej pewny i szybszy, a dotyk i pisanie stają się bardziej naturalne.