Kontakt

Jak sprawić, by domowe wideokonferencje były bardziej profesjonalne

Wywieranie właściwego wrażenia w trakcie rozmowy wideo podczas pracy w domu jest tak samo ważne jak w biurze. Glenn Jäger, Manager Digital Marketing DACH, opracował szereg wskazówek dotyczących tego, jak lepiej prezentować się przy wykorzystaniu technologii:

W miarę jak świat dostosowuje się do „nowej normy", wielu pracowników biurowych nie może już dłużej pracować tak jak kiedyś. Dotychczasowe czynności biurowe zostały zamienione na pracę w domu, wideokonferencje i nieuniknione zmagania z trudnościami technicznymi.

Jednak w miarę jak przyzwyczajamy się do tej nowej formy pracy, być może warto rozważyć poświęcenie trochę czasu na zadbanie o dobrą prezencję podczas wideokonferencji. Nie jest to wymagające przedsięwzięcie, a dzięki temu możesz wywrzeć bardziej profesjonalne wrażenie na swoich współpracownikach, klientach i partnerach.

 

Wskazówka nr 1: Kamera na wysokości oczu

Jeśli umieścisz kamerkę poniżej swoich oczu, będziesz wyglądać niekorzystnie, ponieważ obraz będzie skupiony na podbródku i szyi. Jeśli umieścisz ją powyżej swoich oczu, będzie widać więcej głowy i czoła, co również nie jest najlepszym kątem. Jeśli jednak umieścisz kamerkę na wysokości oczu, Twój rozmówca będzie widzieć Twoją twarz tak, jak podczas bezpośredniego spotkania.

Jeśli używasz kamerki w laptopie, o ile to możliwe, ustaw ekran pod kątem 90 stopni. W razie potrzeby możesz podwyższyć stół lub umieścić laptop na książkach, aby poprawić pozycję kamerki.

 

Wskazówka nr 2: Kontakt wzrokowy

Wszyscy raczej chcemy patrzeć drugiej osobie prosto w oczy. Nie ma to jednak większego sensu w przypadku wideokonferencji, ponieważ kamera rejestruje Twoje oczy, a nie ekran. Dlatego też staraj się nie zachowywać tak, by Twoi rozmówcy myśleli, że zajmujesz obecnie się czymś innym.

 

Wskazówka nr 3: Żadnych okien w tle

Jeśli w tle znajduje się okno, będzie ono jaśniejszym punktem obrazu, a w Ty znajdziesz się w cieniu na pierwszym planie. Idealnie byłoby, gdyby okno było naprzeciwko Ciebie. Takie oświetlenie sprawi, że będziesz wyglądać lepiej i bardziej przyjaźnie podczas wideokonferencji. Jeśli nie można zapobiec sytuacji, w której okno znajdować się będzie w tle, wystarczy zasunąć zasłony lub obniżyć rolety, aby uzyskać lepszy obraz.

 

Wskazówka nr 4: Dodatkowe światło to lepsza jakość obrazu

Jeśli obraz nadal jest zbyt ciemny, sytuację można poprawić za pomocą dodatkowego światła. Najlepiej byłoby, gdyby światło, którego używasz, było jak najbardziej białe, aby obraz z kamerki wyglądał bardziej naturalnie.

 

Wskazówka nr 5: Zewnętrzna kamerka

Jeśli masz taką możliwość, użyj zewnętrznej kamerki zamiast tej wbudowanej - w większości przypadków przekłada się to na znacznie lepszą jakość obrazu. Można również użyć zewnętrznej kamerki, aby lepiej ustawić lepszy kąt i położenie aparatu.

 

Wskazówka nr 6: Zewnętrzny mikrofon

Podobnie jak w przypadku korzystania z zewnętrznej kamerki, często zdarza się, że zewnętrzny mikrofon oferuje lepszą ogólną jakość dźwięku niż ten wbudowany w laptopie. Jednak bardzo niewiele osób ma w domu dostęp do zewnętrznego mikrofonu. Zalecamy używanie zestawu słuchawkowego lub słuchawek z wbudowanym mikrofonem, ponieważ lepiej transmitują one głos.

 

Wskazówka nr 7: Tło

Aby zrobić profesjonalne wrażenie, zwróć uwagę na swoje otoczenie. Najlepiej byłoby, gdyby elementów rozpraszających było jak najmniej. W razie potrzeby stwórz w domu mały kącik wideokonferencyjny lub uprzątnij miejsce pracy tak, aby było schludne. W końcu spokojne tło będzie przyciągać uwagę do Ciebie, a nie do Twojego otoczenia.

 

Wskazówka nr 8: Właściwa postawa

Pochylona postawa nie jest dobra ani dla Twoich pleców, ani dla Twojej internetowej prezencji. Znajdź wygodne fotel, w którym możesz usiąść prosto. Wygodny leżak na pewno nie jest właściwym wyborem do udziału w wideokonferencji.

Najlepiej, aby Twoje plecy nie dotykały oparcia krzesła, a były wyprostowane podczas spotkania. Taka postawa sprawia wrażenie, że słuchasz i aktywnie uczestniczysz w wideokonferencji.

 

Wskazówka nr 9: Odpowiedni strój

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to stwierdzenie z pewnością odnosi się do wideokonferencji. Koszula polo czy koszula z długimi rękawami pozostawi inne wrażenie niż bluza z kapturem lub sportowy T-shirt, szczególnie podczas ważnych spotkań.

Nie musisz siedzieć przed kamerą w stroju galowym, ale zdecydowanie ubrać się odpowiednio do danego spotkania. Uważaj na koszule z drobnymi wzorami, może to powodować zakłócenia w obrazie. Zamiast tego proponujemy zwykłą koszulę.

 

Kontakt

Martyna Pokorska
Marketing Specialist CEE
martyna.pokorska@sharp.eu

Social